Upravit stránku

Dieta před otěhotněním aneb Připravte své tělo na miminko

Trápí vás už delší dobu nějaká ta kila navíc nebo naopak trpíte podvýživou? Je čas dát tělo do pořádku, jinak vystavujete sebe i budoucnost vašeho miminka závažným rizikům. Jak je známo, obezita či podváha mohou negativně ovlivnit průběh těhotenství i vývoj dítěte. A nesouvisí pouze s těhotenstvím, ale i s počáteční schopností otěhotnět. Stravovací návyky, jsou vedle stresu a nedostatku pohybu jedním z nejčastějších faktorů příčiny neplodnosti.

BMI – chvilka matematiky

Svou ideální váhu si orientačně snadno spočítáte pomocí BMI, tzv. body mass indexu (váha v kg dělená výškou v metrech na druhou). Pokud výsledná hodnota překročí hodnotu 25, je čas zamýšlet se nad redukční dietou. Pokud vám naopak vyjde číslo menší než 19,5, pravděpodobně trpíte podvýživou. V obou případech je nutné změnit dočasné stravovací návyky, ideálně pod dohledem odborníka.

Musím upravit jídelníček už před otěhotněním?

Ano! Kvalitní jídelníček nejen že přispívá ke zlepšení vaší psychické pohody, zlepšuje ale také šanci na otěhotnění a také přispívá k těhotenství bez komplikací. Dalším důvodem je vývoj nervové soustavy dítěte, která se začíná vyvíjet již v prvních třech týdnech těhotenství, kdy často ani nevíte, že jste těhotná. A právě první trimestr je velice důležitý pro vývoj ostatních orgánů.

Jak na to?

Nejlepší dietou pro podporu otěhotnění je strava založená na příjmu přirozených, v ideálním případě organických potravin. Raději úplně zapomeňte na polotovary, u kterých často není možné dopátrat původ jednotlivých složek. Zejména živočišné potraviny vybírejte mezi lokálními dodavateli, u kterých lze předpokládat určitá kvalita produktu. Zvířata z lokálních chovů většinou nejsou přikrmována chemikáliemi a hormony, které mohou mít neblahé důsledky na váš vlastní hormonální systém.

  • Omezte jednoduché cukry a do svého jídelníčku zařaďte obiloviny s nízkým glykemickým indexem. Vysoké množství krevního cukru narušuje působení estrogenu a může tak zabraňovat ovulaci.
  • Dbejte na příjem dostatečného množství nenasycených mastných kyselin (najdete je například v olivovém nebo avokádovém oleji).
  • Nezapomínejte na pravidelné dávky kyseliny listové – ať už v podobě přírodních zdrojů (zelená listová zelenina) nebo v doplňcích stravy (např. FolGravid GravidPLAN®).
  • Jezte více rostlinných zdrojů bílkovin, jako je čočka, fazole či ořechy.

Pokud si nevíte rady, jak nejlépe jídelníček upravit, určitě se nebojte v začátcích využít pomoci nutričního specialisty. Odborník vám snadno navrhne jídelníček s ohledem na vaše potřeby, díky němuž se dostanete snadněji na svou ideální váhu, aniž by vašemu tělu v průběhu diety scházely důležité živiny.

Bez pohybu to nepůjde

S nadbytečnými kily se vám bude mnohem lépe bojovat, když do svého programu zařadíte i pravidelný pohyb, ideálně takovou aktivitu, u které se pořádně zapotíte. Jóga, pilates nebo posilování jsou určitě také skvělými způsoby, jak se dostat do formy, bez aerobního cvičení ale výsledky nebudou takové.

Pokud tedy přípravu na miminko berete opravdu zodpovědně, najděte si takový pohyb, který vás bude bavit – je jedno, jestli zvolíte běhání, jízdu na kole nebo plavání. A vydržte. Uvidíte, že zatímco první týdny se vám bude zdát hodinka v pohybu jako mučení, po měsíci si už bez něj nebude umět představit život.