Upravit stránku
12. 04. 2016Hornychová Simona
Na první pohled by se zdálo, že „dítě ze zkumavky“ představuje definitivní konec bezdětnosti. Dávno pryč jsou doby, kdy se řadu let zkoušely různé léky a dokonce i operace, které pořád nemohly umožnit ženě tak dlouho očekávané těhotenství. Převratná možnost oplození lidského vajíčka mimo tělo ženy představuje pokrok, který ještě před dvaceti lety představoval téma fantastické literatury.

Bohužel ani takové objevy století nejsou všemocné. Pořád ještě existuje určitý počet bezdětných, kde je příčina dlouhodobě neznámá. Jako zázrak někdy působí návrat k tradičním prostředkům, kterým i v třetím tisíciletí není zdaleka odzvoněno. Kyselina listová, vitamin B6, nebo i stopové prvky, jako třeba jód a zinek, působí někdy jako mávnutí kouzelným proutkem.

Pokroková medicína proto uvítala preparáty obsahující tyto známé a osvědčené látky. Mohou být používány samostatně, ale ještě častěji jako doplněk těch nejmodernějších léčebných postupů. Existencí těchto preparátu jsme zase o krok blíže k uplatnění všech dostupných přípravků v léčbě bezdětnosti a naplnění ušlechtilých cílů plánovaného rodičovství.

 

MUDr. Radim Uzel, CSc.
čestný předseda Společnosti

pro plánování rodiny a sexuální výchovu