Upravit stránku
11. 04. 2017SVUS Pharma a.s
Přestože se průměrná délka života v posledních desetiletích dramaticky zvýšila a v naší zemi už u žen přesáhla 80 let, zůstává délka plodnosti v podstatě po léta stejná. Každá zdravá žena je totiž plodná sotva polovinu svého života a těhotenství po padesátce je už možno považovat za malý zázrak. Málokdo ale počítá s tím, že už od třiceti let věku začíná plodnost ženy nezadržitelným tempem klesat.

Čtyřicetiletá žena má ve srovnání se ženou dvacetiletou sotva padesátiprocentní pravděpodobnost úspěšného otěhotnění. Proto také odkládání mateřství do vyššího věku se nemusí vyplatit.

Zvyšování věku rodičovství je obligátním jevem ve všech vyspělých zemích. Dnešní mladé dívky přivádějí na svět své první dítě v průměru o sedm let později, než poprvé rodily jejich matky. Co asi způsobilo tento naprosto unikátní demografický jev? Jsou to především možnosti studia a hlavně cestování. Také spolehlivá moderní antikoncepce umožňuje mladým ženám s rozmyslem plánovat narození prvního dítěte. A v tom právě spočívá ten zakopaný pes. Těhotenství se odkládá a odkládá se tak dlouho až se to nakonec nepodaří.

Z příčin snížené plodnosti ženy po třicítce, ještě více po pětatřiceti letech věku bývá někdy neprávem obviňována právě dlouho užívaná antikoncepce.  A při tom žádným výzkumem nebylo nikdy prokázáno že by třeba i několikaleté nepřetržité užívání hormonálních antikoncepčních tablet způsobilo poruchu plodnosti. Je to právě jenom to „normální“ stárnutí vaječníků. A jak už praví stará moudrost našich předků: „proti věku není léku“.

Potíže s otěhotněním představují v současných moderních společnostech opravdu vážný medicínský a sociální problém. Jako houby po dešti přibývají specializovaná centra léčby neplodnosti, neustále se modernizují a zlepšují metody asistované reprodukce.

Výrazný pokrok zaznamenáváme také v dalších léčebných možnostech léčby neplodnosti. Farmaceutický výzkum začíná podporovat často i dávno zapomenuté postupy a léčba se tak vrací k vitaminům a stopovým prvkům, které jsou pro úspěšnou tvorbu vajíčka a jeho oplodnění nezbytné.  Patří sem například látka zvaná inositol v kombinaci s kyselinou listovou. Kromě toho zcela bezpečně víme, že i stopová množství prvků, jako je například jód a zinek, jsou pro správnou vaječníkovou činnost naprostou nezbytností.

V dnešní době již na trhu můžete najít jedinečné preparáty, které obsahují všechny tyto zmíněné komponenty. Jsou určeny především ženám, které plánují těhotenství jako jakási zdravotní příprava. Zcela ideální je pro ženy, které plánují miminko ve zralejším věku. Několikaměsíční neúspěšná snaha o otěhotnění pro ně často představuje neúměrnou psychickou zátěž a stres. Sáhnutí po tomto preparátu, který nemá žádné kontraindikace a představuje, v některých případech, pouze vypití ve vodě rozpuštěného prášku, se stává jednoznačným řešením a účinnou pomocí v těchto nelehkých a stále častěji se vyskytujících životních situacích. Početí zdravého dítěte je pak zaručenou odměnou.

 

MUDr. Radim Uzel, CSc.
11čestný předseda Společnosti pro plánování rodiny
a sexuální výchovu